Урок теж повинен мати свої традиції. З цією метою вчителю необхідно протягом своєї роботи з класом закріпити певні дії, своєрідні «ритуали» поведінки – як своєї, так і учнів. Це дозволить ефективно виконувати накреслені завдання.
«Вхід» до уроку. А.Гін підкреслює, що «атлет, що прийшов на тренування, не хапається за штангу без розминки...потрібен настрій на певний тип праці, діяльності. Для цього існує процедура «входу до уроку».
Так, дехто з учителів використовує традиційно для цього фронтальне опитування. Нестандартний «вхід до уроку» з мови – епіграф, який дозволить ввести учнів у стан медитації чи гармонії естетичних відчуттів. Якщо вчитель використовує епіграф постійно, то учні уже на перерві налаштовуються на його сприйняття: а що нового ми почуємо на початку сьогодні? Якщо епіграф проголошується в усній формі, то це налаштовує на уважне сприймання учнів уже на самому початку уроку.
У ролі епіграфа можуть використовуватись висловлювання відомих науковців, письменників, цитати з літературних творів, зокрема поетичні уривки. Добре, якщо вчитель зачитує напам’ять. Проте по-особливому «спрацьовує» книжка в його руках: це своєрідний заклик-звернення до учнів – читайте.
Проте можна розпочинати урок певним атрибутом-наочністю: символом калини, опалим листком, яблуком, розквітлою квіткою, пейзажем чи іншою картиною. Якщо для цього, звичайно, є умови в класі.
Іноді вчитель шокує учнів несподіваним повідомленням, наприклад, зачитує замітку з газети про те, скільки неписьменних людей нараховується в світі, скільки дітей шкільного віку в Україні не відвідують школу.
Учителька В.М.О. знайшла свій шлях початку уроку: після декількох речень-підказок діти самі повинні визначити, про що йтиметься на уроці.
Який би «вхід до уроку» не використав учитель, це значно краще, ніж «намилювання шиї» (вичитування порушників), яке традиційно має місце в деяких школах. Завершення уроку. Учні цінують уміння завершити урок вчасно, з дзвінком. І все ж останнє слово за вчителем, а не за дзвінком. Тому необхідно, щоб остання фраза вчителя на уроці була доброзичливою, обіцяла цікаве і добре спілкування в майбутньому. «Урок закінчено, успіхів вам!» чи «Урок закінчено, до зустрічі на наступному занятті!». Передує такій фразі пауза, усмішка й доброзичливий погляд – контакт з усіма учнями.
Є вчителі, які вимикають світло над дошкою, тоді клацання вмикача спрацьовує своєрідним невербальним сигналом.
Як би там не було, «змазувати» закінчення уроку, робити його нечітким учителю не можна.
Хвилинка відпочинку. Уміти відпочивати не менш важливо, ніж працювати. Тому вчителю необхідно давати учням можливість розслабитись. Досвідчені вчителі мають для цього свою традицію. Як правило, застосовують гру. Вимоги до такої гри: вона не набридає, не занадто збуджує дітей, не випадає зі структури уроку, допомагає пізнанню. Необхідно тільки так само чітко, як урок, завершувати гру. Пам’ятаймо вимогу К.Д.Ушинського: гратись, але не перегравати.
Для відпочинку на уроці ідеальною є гра «Так-ні», описана вище, або інша з такого ж розряду.
Отже, активні та інтерактивні прийоми й форми апелюють до учня, який хоче навчатись цікаво, який прагне діяльності, творчості та уникає сірих стандартів. Звичайно, уроки з застосуванням таких прийомів вимагають від учителя більших затрат часу, енергії, проте рівень вивчення мови набагато зростає.
Комментариев нет:
Отправить комментарий